Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca Jaka praca dla osoby z ADHD

Jaka praca dla osoby z ADHD?

Data publikacji 17 lipca, 2024


Z ADHD wiążą się często pewne trudności w życiu zawodowym. Z drugiej strony w przypadku niektórych stanowisk pracy można zdecydowanie mówić o korzyściach wynikających z tego zaburzenia. Zatem jaka praca dla osoby z ADHD pomoże czerpać satysfakcję? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście. 

Osoba z ADHD w miejscu pracy – główne wyróżniki 

Niezależnie od wykonywanej pracy, większość osób, które mierzą się z ADHD wykazuje w życiu zawodowym następujące cechy:

  • wahania poziomu energii: osoby z ADHD w pracy często wykazują większe zróżnicowanie w dynamice pracy w porównaniu do osób neurotypowych.

  • kreatywne spojrzenie na zadania: często osoby z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej potrafią w kreatywny sposób patrzeć nawet na wydawałoby się, najbardziej prozaiczne sprawy. 

  • podatność na bodźce z zewnątrz: ta cecha w większości przypadków utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych. Jasne jest, że człowiek cierpiący na ADHD będzie miał większe trudności z kontrolą impulsów docierających do niego podczas pracy.

  • Entuzjazm: jeśli pracownik z ADHD widzi celowość działania i interesuje go ono, wtedy jest w stanie pracować z niezwykłą efektywnością. Niestety, gdy obowiązki są nużące i przytłaczające, efektywność wędruje na przeciwległy biegun, a praca idzie opornie. 

  • Otwartość na nowinki: osoby z ADHD chętnie sięgają po nowe zajęcia, które są źródłem zwiększonego wydzielania dopaminy. Można powiedzieć, że wyzwania są prawdziwym żywiołem dla ADHD-owców. 

  • Brak zdolności skutecznego planowania i organizacji pracy: jako że osoby z tym zaburzenie mają zaburzone postrzeganie czasu, trudno jest im odpowiednio zaplanować obowiązki. Tym samym często nie są one w stanie wykonywać zadań na czas. 

Aby lepiej przygotować się do poszukiwań pracy, człowiek z Zespołem nadpobudliwości Psychoruchowej powinien wykonać różnego rodzaju testy psychologiczne — na stronie psychologwnecie.pl dostępne są popularne testy, które pomagają dokładniej poznać istotę zaburzenia i cech, które występują u danej osoby.  

Zawody, w których dobrze czują się osoby z ADHD

Mimo trudności, które wynikają z ADHD, jest wiele zawodów, w których dobrze odnajdują się ludzie z tym zaburzeniem.

  1. Nauczyciel: kreatywność, gadatliwość i tzw. hiperfokus (zdolność do dużego skupienia na rzeczy, która interesuje) to cechy, które predysponują osoby z ADHD do wykonywania zawodu nauczyciela. 

  2. Przedsiębiorca: są dostępne badania, które pokazują, że wiele osób z ADHD decyduje się na własny biznes. W wielu przypadkach wynika to z trudności w odnalezieniu się w uporządkowanych strukturach dużej firmy. Odwaga i kreatywność pomagają w rozwijaniu udanych biznesów. 

  3. Artysta: wiele osób z ADHD chętnie daje upust swoim burzliwym emocjom za pomocą różnych form sztuki. Często piosenkarze i muzycy są osobami, które zmagają się z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi. Oczywiście tę ścieżkę kariery warto rozpocząć możliwie wcześnie.

  4. Programista lub pracownik IT: hiperfokus to cecha ADHD, która umożliwia wykonywanie żmudnych prac programistycznych. Oczywiście pod warunkiem, że wydają się one danej osobie interesujące. 

  5. Ratownik medyczny, strażak: adrenalina jest często tym, czego potrzebują ADHD-owcy. Zadania, z którymi mierzą się osoby ratujące życie bez wątpienia dostarczają tego typu emocji.

  6. Lekarz: praca z drugim człowiekiem w potrzebie daje satysfakcję wielu medykom, u których zdiagnozowano ADHD. 

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej jest sprawą bardzo indywidualną. Może się okazać, że pomimo tego zaburzenia doskonale radzisz sobie na stanowiskach, które według specjalistów są odradzane osobom z ADHD. Zawsze przed poszukiwaniem nowej pracy dokładnie zapoznaj się ze specyfiką danego zawodu — zastanów się, jakie mogą wystąpić trudności związane z Twoją przypadłością, które utrudnią realizację obowiązków zawodowych. 

Zawody dla osoby z ADHD – kilka słów podsumowania

Nigdy nie traktuj ADHD w kontekście życia zawodowego jako przekleństwa. Spróbuj dobrze się zastanowić, które zajęcie będzie dla Ciebie interesujące i na tej podstawie wybierz ścieżkę kształcenia. Odpowiednie zajęcie da Ci wiele satysfakcji i zapewni spełnienie zawodowe. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja womenintechday.pl

Jestem pasjonatką technologii i długoletnią obserwatorką dynamicznie zmieniającego się świata elektroniki i rozwoju osobistego. Specjalizuję się w przekazywaniu praktycznych porad, które pomagają czytelnikom odnaleźć się w nowoczesnym świecie pracy i technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?